PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Nové Kjóto - důkazů o oteplování přibývá


28.11.2005

Ledovec Upsala, v roce 1928 a 2004Harstad / Montreal - Život v mrazivé tundře u polárního kruhu, která je domovem Anny Prachovové, byl vždy krutý. V posledních letech však je ještě hůř. Přestalo sněžit.

"Zažíváme na vlastní kůži, co znamená změna klimatu," říká Prachovová, která vede organizaci zastupující zájmy původních obyvatel Skandinávie a severní části Ruska.

Důkazů, že lidé svou aktivitou způsobují oteplování zemského podnebí podle odborníků přibývá. Od tenčícího se arktického ledovce, přes zahřívání Indického oceánu až po zkušenosti českých lyžařů, kteří musejí rok od roku jezdit za sněhem dál.

Za této situace se dnes v Montrealu scházejí ministři životního prostředí ze 189 zemí, aby se pokusili dohodnout na tom, jak řešit problém emisí skleníkových plynů po roce 2012, kdy vyprší lhůta pro závazky dohodnuté v Kjótském protokolu.

Sobi bez sněhu nepřežijí
Annu Prachovovou ale víc než to, co bude za sedm let, pálí současnost. Obává se o soby, kteří jsou pro lidi žijící za polárním kruhem důležitými pomocníky a které ubývající sníh vážně ohrožuje.

"Pro nás je sníh studený, sobům ale chybí. Živí se lišejníky a ty při nedostatku sněhu pokrývá led, s nímž si sobi nedokážou poradit," vysvětluje Prachovová.

Americká vesmírná agentura NASA letos v září zjistila, že ledovec v polárních oblastech je nyní vůbec nejtenčí za dobu, kdy provádí svá měření. Mírnější zimy umožnily v polárních lesích život některým škůdcům, kteří tak přispívají k jejich ničení. Někteří ptáci se už ani v zimě nevydávají na dlouhou cestu do teplejších krajů..

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu