PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Pětinu času v práci promarníme. Na netu
Počítač na počítači, hlava na hlavě. Přeplněné kanceláře najdete po celém světě.

02.09.2007

IBM ve čtvrtek oznámila dva zásadní objevy v oboru nanotechnologii. Díky nim by se mohla tisíckrát zvětšit kapacita pamětí a snížit velikost počítačových čipů na rozměry zrnka prachu.

Internet na pracovišti se nedá uhlídat

Washington - Vstoupíte-li do většiny kanceláří po celém světě, uvidíte před sebou zářící obrazovky počítačů a před nimi zaměstnance. Ale opravdu všichni pracují?

Podle zjištění řady studií stráví pětinu pracovní doby lidé na stánkách chatů, vyřizováním věci na úřadech, hrají online hry, nebo zkrátka surfují.

Internet se špatně hlídá

Autorka knihy "Internet na pracovišti" Patricie Wallaceová píše, že zaměstnanci si našli nový způsob, jak se v práci nepředřít. "Internet je bránou do celého světa, takže se nachází na každém pracovním stole a není těžké zakrýt před procházejícími, že nepracujete," říká Wallaceová z baltimorské univerzity Johna Hopkinse.

Profesor psychologie na australské univerzitě Monach James Philips ve svém průzkumu zase zjistil, že třetina mailů, které průměrný zaměstnanec odešle, nesouvisí s prací.

Další na internetu nakupují, blogují nebo navštěvují stránky jako Facebook nebo MySpace. Na stránce www.overheardintheoffice.com například shromažďují vtipné příhody z pracoviště. Na www.annoyingcoworker.com můžou poslat nevybíravý mail svému šéfovi, spolupracovníkovi nebo jen přátelům.

Za cyberslacking výpověď

Některé společnosti, které utrácejí miliony za připojení na internet, již přikročily k tvrdým pravidlům. Za cyberlacking, což je anglický název pro "flákaní se ve virtuálním světě", své zaměstnance dokonce propouštějí.

Americká firma IBM kdysi vyhodila muže, který přímo v práci navštěvoval erotické stránky. Minulý rok dal výpověď městskému úředníkovi newyorský starosta Michael Bloomberg, když na jeho obrazovce spatřil ikonu karetní hry Solitaire.

Profesor ekonomie z New Orleans Walter Block nevidí rozdíl mezi někdejším flákaním se a dnešní zábavou v kyberprostoru. "Myslím, že to lidé dělají stále z toho stejného důvodu. Lžou svému šéfovi a dalším lidem, protože odpočinek jim pomáhá v práci," říká Block.

Ve Spojených státech tak šest z deseti zaměstnanců přiznává, že si některým z předchozích způsobů krátí pracovní dobu. Pro 34 procent z nich je požíračem času číslo jedna právě internet.

Život v kancelářích se stal dokonce terčem filmových tvůrců. Britský komediální seriál Kancelář například ukazuje, jak zaměstnanci v rámci upevňování kolektivu hrají v pracovní době počítačové válečné hry.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu