PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Senzory proniknou i do oděvů a obuvi


16.01.2007

Oblečení se zabudovanými senzory nebo jmenovky, které odhalí náladu dotyčného. Takové jsou budoucí trendy komputerizace, jimiž se zabývala mezinárodní vědecká konference v Bostonu.

Další vlna komputerizace může přinést malá zařízení, která budou stále více naplňovat každodenní aktivity digitální inteligencí. To vyplynulo z jednání konference věnované "komputerizovanému oblečení", která se konala v Bostonu minulý týden. Vědci na ní prezentovali nejen své teoretické představy, ale představili i svoje prototypy.

Někteří účastníci dovedli "komputerizované oblečení" do extrému, předvedli kyborgoidní miniaturní displeje připevněné k oku. Ale většina exponátů se podobala běžným komerčním produktům.

Senzor v košili upozorní na správné držení těla, v botách umožní lokalizaci

Například vědci ze švýcarského technologického institutu (ETH Zürich) předvedli pružné nitkovité senzory, které mohou být zabudovány do košile a monitorovat postoje jejího nositele. Lidé s bolestmi v zádech nebo zraněním tak mohou být počítačem nebo mobilním telefonem upozorněni, aby se narovnali, a to velmi rychle.

Stephane Beauregard z univerzity v Brémách představil senzory připevněné k botám, jejichž malý akcelerometr umožňuje lokalizaci v reálném čase v místech, kam systém satelitní navigace buďto nedosáhne nebo tam nemůže fungovat. Až doposud byla čidla připoutána ke tkaničkám, ale Beauregard doufá, že do roka by mohla být zabudována do podpatků. Jako první by to mohli využít hasiči a pracovníci záchranné služby.

Studenti z institutu mediálních technologií v Massachusetts (MIT) měli kolem krku pověšené černé plastikové štítky, které vyhodnocují různé faktory, například pohyby nebo řečové vzorce. Odhalují tím, jak se dva lidé projevují v rozhovoru. Informace shromážděné ze štítků, jejichž váha je doslova několik gramů, a je menší než balíček karet, mohou být poslány bezdrátově do počítače nebo telefonu a poskytnou jejich nositeli tip na pomoc. Například obchodní zástupce může být upozorněn na to, že zájem klienta vadne. Lékař zase může být upozorněn, že pacient monitorovaný na dálku trpí depresí.

Carsten Mehring z Colorado School z amerického státu Mines zabudoval čidla do rukavic, tak aby například snowboardisté či motoristé mohli kontrolovat přenosná hudební zařízení pouhým lehkým stisknutím prstů, aniž by odtrhli pohled od zasněženého svahu nebo od silnice.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu